کنترل استرس برای دانش آموزان متقاضی آزمون ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی سال 97

کنترل استرس برای دانش آموزان متقاضی آزمون ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی سال 97
برای دانش آموزان متقاضی شرکت در آزمون ورودی مدارس تتیزهوشان و نمونه دولتی وپیشرفت تحصیلی در سال 97 تدابیر خاصی اندیشیده شده است. از جمله حذف آزمون ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی برای دانش آموزان مقطع ابتدایی یعنی پایه ششم به هفتم و ادغام آزمون ورودی تیزهوشان و نمونه دولتی. دو طرح اجرایی در سال جدید در جهت کاهش اضطراب و استرس ناشی از آزمون، اعمال شده است. زیرا که آزمونی با شدت زیاد فشار و ااسترس در حد کنکور سراسری برای دانش آموزان نوپا واقعا سنگین و غیر قابل تحمل بود و اثرات زیانبار این آزمون تا مدتها بعد در جان و روح دانش آموز رخنه می کرد و باعث شکست و عدم موفقیت و تلاش دانش آموز در مراحل بعدی تحصیلی و زندگی او می شد. با تدابیر اندیشیده شده در سال جدید دانش آموزان پایه ششم به هفتم به طور کلی از این دغدغه و مشکل بزرگ رها شده و با خیالی آسوده و با شور و نشاط بیشتری می توانند به خلاقیت، ابتکار و کشف استعداد بپردازند.
حذف آزمون ورودی مدارس برای پایه ششم به هفتم فقط جهت کاهش اضطراب و فرصتی طلایی برای کشف استعدادها و توانایی های دانش آموزان می باشد. باید سعی کرد تا حد امکان با توجه به علاقه هر دانش آموز مطالعه غیر از کتابهای درسی را در برنامه کنجاند. و شرایط مساعدی برای استعداد یابی و کشف استعدادها در هر انش آموز به وجود آورد.
مشاوران درخت دانش در جهت پرورش و بالابردن سطح معلومات علمی دانش آموزان مقطع ابتدایی و متوسطه اول یا همان راهنمایی آماده مشاوره به والدین و دانش آموزان خواهد بود. برای دانش آموزان پایه نهم به دهم نیز با ادغام آزمون ورودی تا حدی از استرس کاسته خواهد شد. هر ساله آزمون ورودی تیزهوشان در حدی تقریبا مشکل و آزمون مدارس نمونه دولتی با سطح سوالات آسانتری نسبت به مدارس تیزهوشان برگزار می شد. در واقع می توان گفت اکثریت دانش آموزان شرکت کننده در آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی شایستگی ورود به این مدارس را داشتند. اما به دلیل پذیرش محدود در این مدارس بسیاری از دانش آموزان پذیرفته نشده احساس ناکامی و شکست کرده و موارد زیادی با افسردگی مواجه شده اند.
استرس به طور کلی در افراد وجود دارد اما میزان و شدت آن را باید با رعایت مواردی کنترل نمود. در مواقع مطالعه و تست زنی تمرکز خود را فقط بر همان موضوع درسی واحد قرار دهید و از فکر کردن همزمان در یک آن به دو یا چند موضوع بپرهیزید. کسی که مشغول تست زنی درس علوم است نباید نگرانی مشغولیت ذهی تستهای ساعت بعدی درس ریاضی را داشته باشد. حذف دوستان یا افرادی از فامیل که در ارتباط با آنها ناخودآگاه استرس به شما منتقل می شود. در طول روز حتما باید زمانی را به کار مورد علاقه خود بپردازد. مانند شنا کردن، قدم زدن و نفس عمیق زدن در هوای آزاد، گپ زنی با دوستان و .... مواد غذایی هم می توانند درکنترل استرس به شما کمک کنند مانند استفاده از جوشانده بابونه به جای چای و نوشیدنی های گاز دار و یا قهوه. استفاده از قهوه شاید برای شما انرژی زایی می کند اما باعث افزایش استرس در بدن شما خواهد شد. استفاده از ماهیهای دریایی می تواند تأثیر به سزایی در کنترل اضطراب داشته باشد. استفاده از گردو، تخم کتان، انجیرخشک و هلو ومیوه های خشک به جای تنقلات مفید است. شاید ادغام مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان برای بسیاری از والدین و دانش آموزان سوالاتی به وجود بیاورد.
مشاوران مجرب درخت دانش در جهت رفع سوالات و ابهامات والدین و دانش آموزان به صورت تمام وقت با شماره 9099072943 بدون کدگیری از تلفن ثابت آماده پاسخگویی و راهنمایی می باشند.


ک
منبع این نوشته : منبع
دانش ,آموزان ,آزمون ,مدارس ,دولتی ,تیزهوشان ,دانش آموزان ,آزمون ورودی ,نمونه دولتی ,برای دانش ,ورودی مدارس ,آزمون ورودی مدارس ,دانش آموزان متقاض